Letno poročilo 2024
Varno, stabilno in neprekinjeno delovanje nacionalne domene je v letu 2024, ki so ga zaznamovali vojne, konflikti in nestabilna geopolitična situacija, dobilo nov pomen. Register.si je v tej luči ocenil morebitna ključna tveganja za poslovanje in sprejel dodatne preventivne ukrepe, v tesnem sodelovanju z ostalimi nacionalnimi registri, združeni v CENTRu.
Ponosna sem, da smo tudi v letu 2024 dokazali, da smo majhen, a zelo uspešen in povezan tim, ki ima vse, kar imajo veliki. Dragi sodelavci, hvala!
Barbara Povše, vodja Registra .si
Število domen
Leto 2024 smo zaključili s 162.648 domenami. Beležimo skoraj 5% rast.
Nove registracije
V letu 2024 je bilo 25.306 novih registracij.
Deaktivirane domene
Register skrbi za stabilno, varno in zanesljivo delovanje .si. Ena od zahtev Splošnih pogojev za registracijo domen pod .si je, da je nosilec dolžan poskrbeti, da so njegovi podatki ves čas točni, popolni in ažurni. V sodelovanju z registrarji in CERTom smo sistematično deaktivirali domene na podlagi netočnih ali lažnih podatkov.
Registrarji
.si domene nosilci lahko registrirajo preko registrarjev. Izbirajo lahko med domačimi in tujimi, malimi in velikimi. Spodnja statistika prikazuje delež vseh .si domen v upravljanju največjih treh, petih in desetih registrarjev.
Nosilci domen
Večina nosilcev .si domen je poslovnih subjektov. Vsako leto se veča delež fizičnih oseb, ki so nosilci domen.
Organizacije
70,5 %
Fizične osebe
29,5 %
Tržni delež v Sloveniji
CENTR zbira podatke o porazdelitvi registracij domen glede na državo v kateri so bile registrirane. Z združitvijo razpoložljivih podatkov tako dobimo oceno tržnega deleža v Sloveniji.
50 %
28 %
9 %
8 %
6 %
Država nosilca
Podatki kažejo odstotek nosilcev glede na njihovo izvorno državo.
79 %
4,8 %
2,5 %
1,0 %
0,9 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
0,6 %
0,6 %
Trajnostno poročilo 2024
Trajnostni vidik poslovanja v letu 2024 povzema ključne aktivnosti in dosežke Registra.si. Pri trajnostnih aktivnostih se osredotočamo na področja informacijske varnosti, skladnosti z zakonodajo, sodelovanja z strokovnimi združenji in na digitalizacijo poslovanja, pri čemer so aktivnosti povezane z ustreznimi cilji trajnostnega razvoja.
Okoljski vidiki
Digitalizacija poslovanja in zmanjšanje rabe papirja
Register.si aktivno stremi k zmanjšanju svojega okoljskega odtisa z digitalizacijo poslovanja. Ključni dosežek na tem področju je prehod na poslovanje z e-računi. Ta iniciativa je del trajnostne strategije Registra.si, katere cilj je uporaba čim manj papirnih dokumentov v poslovnih procesih. To, ne le zmanjšuje porabo papirja, temveč tudi prispeva k večji učinkovitosti in manjšemu okoljskemu vplivu.
Aktivnost je neposredno prispevala k zmanjšanju nastajanja odpadkov in spodbujanju trajnostnih praks poslovanja z zmanjšanjem uporabe papirja.
Zmanjševanje digitalnega ogljičnega odtisa
Zavedajoč se vpliva digitalnih dejavnosti na okolje je Register.si za zaposlene organiziral interno delavnico o digitalnih odpadkih. Delavnica je osvetlila, kako uporaba e-komunikacije, brskanje po internetu, kopičenje datotek in nepotrebna spletna vsebina puščajo ogljični odtis. Predstavljene so bile dobre prakse in načini za zmanjšanje odtisa. V okviru zakonskih določb in skladno s pravili hranjenja podatkov smo pregledali in izbrisali nepotrebne datoteke in revidirali vsebino v internih dokumentnih bazah.
Delavnica je prispeva k ozaveščanju o podnebnih spremembah in spodbujanju dejavnosti za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, ki jih povzroča digitalna dejavnost. Spodbudila je bolj odgovorno ravnanje z digitalnimi viri in zmanjšanje nepotrebne digitalne porabe.
Družbeni vidiki
Podpora skupnosti in ozaveščanje
Register.si aktivno sodeluje pri družbeno odgovornih pobudah. Z zbranimi prijavninami na tekmovanju Netko 2024 smo podprli združenje Women4Cyber Slovenija. S podporo članicam smo prispevali k ozaveščanju o vrzeli med spoloma v kibernetski varnosti, spodbujanju mladih deklet za poklice v IT sektorju ter izobraževanju podjetij in institucij. Dogodek je poudaril pomen vključevanja žensk v IT poklice in razbijanje stereotipov, kar kaže na zavezanost Registra.si k spodbujanju raznolikosti in enakosti na področju informacijske tehnologije.
Podpora združenju Women4Cyber je neposredno naslovila neenakost spolov v IKT sektorju in kibernetski varnosti in spodbudila vključenost žensk v IT poklice.
S spodbujanjem in izobraževanjem mlajših generacij ter ozaveščanjem o poklicih v kibernetski varnosti smo prispevali k pridobivanju potrebnih veščin in znanj deklet, da se bodo v večjem številu odločile za IT poklice. Z odpravljanjem vrzeli med spoloma v specifičnem sektorju smo prispevali k splošnemu zmanjšanju neenakosti.
Spodbujanje družbene odgovornosti med zaposlenimi
Ponosni smo na izjemen prispevek našega sodelavca, Benjamina Zwittniga, ki je prejel zahvalo Rdečega križa Slovenije za 40-kratno darovanje krvi. S tem je postal tudi član Kluba 100 kapljic, kjer bo svoje izkušnje delil z mladimi, bodočimi krvodajalci in promoviral krvodajalstvo. To priznanje ni le dokaz njegovega sočutja in predanosti pomoči sočloveku, ampak tudi navdih za vse nas. Sodelavec dokazuje, da družbeno odgovorna dejanja lahko spremenijo svet na bolje, saj je s svojim nesebičnim prispevkom prinaša upanje in izboljšuje življenja drugih.
Redno darovanje krvi neposredno prispeva k zagotavljanju varne in zadostne oskrbe s krvjo za medicinske potrebe, s tem pa k ohranjanju zdravja in življenj v skupnosti. Promoviranje krvodajalstva dodatno krepi ta cilj. Spodbujanje posameznikov znotraj podjetja, da sodelujejo v takšnih pobudah, krepi partnerstva med civilno družbo in podjetji za doseganje skupnih družbenih ciljev.
Vlaganje v znanje in kakovost komunikacije
Register.si vlaga v stalno izpopolnjevanje svojih zaposlenih in krepitev kakovosti komunikacije z deležniki. Organizirali smo interno delavnico o pravilni rabi slovenskega jezika, ki je obravnavala pogoste jezikovne napake v naših besedilih in obvestilih. Predavateljica je na podlagi realnih primerov predstavila rešitve in smernice za izboljšanje pisne komunikacije. S tem smo neposredno prispevali k strokovnemu znanju zaposlenih, ki se vsakodnevno pisno srečujejo z deležniki, in pokazali, da nam je mar za visok standard nastopa v javnosti.
Delavnica je neposredno prispevala k zagotavljanju kakovostnega izobraževanja in vseživljenjskega učenja za zaposlene ter izboljšala njihove veščine in kompetence na področju pisne komunikacije. Izboljšanje komunikacijskih veščin prispeva k boljši profesionalnosti in učinkovitosti dela, kar dolgoročno podpira produktivnost in dostojno delo. Kakovostna in jasna komunikacija s strani Registra.si krepi zaupanje v delovanje in prispeva k transparentnosti ter odgovornosti.
Vidiki upravljanja
Rast in razvoj digitalne infrastrukture
Register.si je v letu 2024 dosegel pomemben mejnik z registracijo 160.000 domene. Stalna rast števila domen odraža vitalnost slovenskega digitalnega prostora in pomen domene .si. Dosežek priča o zaupanju v infrastrukturo Registra.si in njegovo vlogo pri omogočanju digitalnega razvoja poslovnih, kot tudi fizičnih subjektov.
Rast števila registriranih domen pomeni zaupanje v .si. S tem podpiramo gospodarsko rast in ustvarjanje priložnosti za poslovanje in zaposlovanje v digitalnem okolju. Mejnik 160.000 domen poudarja razvoj in robustnost nacionalne digitalne infrastrukture, ki je ključna za spodbujanje inovacij in konkurenčnosti v digitalni družbi.
Informacijska varnost in zanesljivost
Register.si izkazuje močno zavezanost k informacijski varnosti in zanesljivosti svojih storitev. Pomembni dosežki v letu 2024 vključujejo:
Uspešna recertifikacija standarda ISO 27001, ki je dokaz, da ima Register.si vzpostavljen zanesljiv in učinkovit sistem upravljanja informacijske varnosti, ki je trdno zasidran v vseh poslovnih procesih in visoko ozaveščenost zaposlenih.
Z vsakoletno vajo neprekinjenega poslovanja (kriznega upravljanja) smo preverili odzivnost na informacijske varnostne grožnje. Vaja nam je omogočila prepoznavanje ter izboljšanje pomanjkljivosti v postopkih. Z aktivno udeležbo smo okrepili varnostno kulturo in medosebno zaupanje.
Register.si je sodeloval na največji evropski kibernetski vaji Cyber Erope 2024, ki je preizkušala pripravljenost na kibernetske grožnje v energetskem sektorju. Vaja je vsakemu posamezniku omogočila analizo varnostnih incidentov in ponudila priložnost, da smo preizkusili naše postopke in pridobili izkušnje pri soočanju z najsodobnejšimi izzivi.
Implementiral smo nov internetni protokol RDAP (Registration Data Access Protocol), ki nadomešča WHOIS in zagotavlja bolj varen, šifriran in standardiziran dostop do informacij o domenah. Ta protokol omogoča izboljšano varnost, zasebnost in nadzor dostopa, kar je ključno za skladnost z GDPR.
Zagotavljanje zanesljive in varne infrastrukture je ključnega pomena za digitalno uspešnost. Kibernetska varnost in neprekinjeno delovanje storitev sta temelj za trajnostno industrializacijo in spodbujanje inovacij. Sistemi informacijske varnosti (ISO 27001, RDAP) in vaje za krizno upravljanje prispevajo k izgradnji učinkovitih, odgovornih in transparentnih institucij ter zagotavljajo varne digitalne storitve.
Skladnost z zakonodajo in pravno-etični vidiki
Register.si aktivno spremlja in sodeluje pri oblikovanju zakonodaje na področju informacijske družbe.
Register.si je uspešno vložil ustavno pritožbo zoper Pravilnik FURS, ki je urejal pečatenje domen oz. spletnih strani. Ustavno sodišče je razveljavilo 8. člen tega pravilnika, na podlagi katerega je FURS ponudnikom storitve informacijske družbe odrejal zapečatenje spletnih strani. Ta zmaga poudarja zavezanost Registra.si k zaščiti ustavnih pravic in sorazmernosti ukrepov v digitalnem prostoru.
Z namenom uskladitve z novostmi pri ustanovnih aktih Arnesa in novo zakonodajo na področju varstva osebnih podatkov smo posodobili Splošne pogoje za registracijo domen in s tem poskrbeli za skladnost Registra.si z zakonodajo.
Register.si je aktivno sodeloval v javni obravnavi predloga Zakona o zdravilih in opozoril na problematične določbe glede ukrepov za odstranjevanje nezakonitih spletnih vsebin, ki bi odstopale od sistemske zakonodaje in ne bi upoštevale načel sorazmernosti.
Kot član združenja CENTR smo sodelovali pri oblikovanju pripomb na osnutek izvedbene uredbe Evropske komisije, ki določa podrobnejša pravila za uporabo Direktive NIS2.
Podali smo pripombe na osnutek zakona ZinfV-1, ki je prenesel Direktivo NIS2 v slovenski pravni red.
Sodelavki Registra.si sta na Pravni fakulteti poslušateljem konference Pravo v informacijski družbi predavali glede izključitve odgovornosti posrednikov po Aktu o digitalnih storitvah. Poudarili sta večstopenjski pristop k odgovornosti akterjev v spletnem ekosistemu ter se zavzeli za sodno pristojnost in načelo sorazmernosti pri odstranjevanju nezakonitih spletnih vsebin.
Sodelovanje s partnerji
V juniju 2024 je Register.si organiziral spletno srečanje za registrarje. Predstavljene so bile pomembne informacije o Direktivi NIS2 in osnutek Zakona o informacijski varnosti (ZInfV-1). Udeležencem smo pojasnili, kako bodo te novosti vplivale na njihovo poslovanje in kako se lahko pripravijo na prihod nove zakonodaje. S srečanjem je Register.si aktivno prispeval k informiranosti in pripravljenosti svojih partnerjev na nove zakonske zahteve, kar zagotavlja stabilno in skladno delovanje celotnega ekosistema domen.
Ob koncu leta 2024 smo registrarje povabili na sproščeno novoletno srečanje. Vsakoletno novoletno druženje služi utrjevanju vezi in omogoča neformalno izmenjavo mnenj. Registrarji so imeli priložnost, kjer so nam podali povratne informacije o naših storitvah. Takšna srečanja so ključna za vzpostavljanje močnih partnerstev in razumevanje potreb deležnikov.
Aktivno sodelovanje pri oblikovanju in usklajevanju zakonodaje (varstvo podatkov, kibernetska varnost, digitalne storitve) prispeva k razvoju učinkovitih, odgovornih in transparentnih institucij. Pravna jasnost in regulativni okvir sta ključna za varno in stabilno delovanje digitalne infrastrukture ter spodbujanje inovacij. Aktivnosti Registra.si na področju izobraževanja in povezovanja z registrarji so ključne za vzpostavitev robustnega, varnega in zakonsko skladnega digitalnega okolja, kar se neposredno odraža v močnih institucijah in uspešnih partnerstvih, ki so bistveni za trajnostni razvoj.
Mednarodna izmenjava dobrih praks in trajnostno udejstvovanje
Register.si aktivno sodeluje v mednarodnih pobudah za izmenjavo dobrih praks na področju trajnosti. Vključeni smo v delovno skupino Centr Sustainability, kjer skupaj z ostalimi registri prispevamo k bolj trajnostnim evropskim vrhnjim domenam. Sodelavka Registra .si je v sklopu izmenjave obiskala DNS Belgium, kjer se je podrobneje seznanila z njihovim celovitim pristopom k trajnostnemu delovanju. Izmenjava je razkrila inovativne rešitve in poudarke na okoljskih, družbenih in upravljavskih vidikih trajnosti. Obisk je Registru.si ponudil dragocene vpoglede v celovit pristop k trajnosti, ki dopolnjujejo že obstoječe iniciative.
Izmenjava dobrih praks z DNS Belgium je okrepilo mednarodno sodelovanje in prenos znanja, kar je ključno za doseganje vseh ciljev trajnostnega razvoja.
Sodelovanje v strokovnih združenjih in razvoj industrije
Register.si je aktiven član in soustvarjalec v združenju Centr. Vodji Registra.si, Barbari Povše, se je iztekel uspešen štiriletni mandat predsednice upravnega odbora, ki je svoje delo ocenila, kot zelo uspešno.
Na srečanju vseh evropskih registrov za vrhnje domene Jamboree 2024 smo aktivno sodelovali pri pripravi programa. Sodelovali smo na okroglih mizah o nacionalnih rekurzivnih DNS strežniki in možnostih za registre pri preusmeritvi storitev v oblak. Sodelavki s pravnega oddelka pa sta za udeležence pripravili praktično delavnico o internih pravilnikih za uporabo orodij umetne inteligence.
Aktivno sodelovanje in vodenje v mednarodnih združenjih, kot je CENTR, krepi globalno partnerstvo za trajnostni razvoj. Izmenjava znanj, izkušenj in dobrih praks med nacionalnimi registri je ključna za doseganje skupnih ciljev na področju internetne varnosti in stabilnosti. Sodelovanje in izmenjava idej na dogodkih, kot je CENTR Jamboree, spodbuja inovacije, razvoj infrastrukture in širjenje strokovnega znanja v IKT sektorju.
Zaključek
Register.si se izkazuje kot subjekt, ki ne le zanesljivo upravlja domene .si, temveč tudi aktivno prispeva k varnejšemu, stabilnejšemu in bolj odgovornemu digitalnemu prostoru. Z zavezanostjo k informacijski varnosti, digitalizaciji procesov, skladnosti z zakonodajo ter aktivnemu sodelovanju v strokovnih združenjih in podpori skupnosti, dosledno uresničuje svoje poslanstvo in vizijo trajnostnega razvoja. Naša proaktivna vloga pri oblikovanju politik in standardov na nacionalni in evropski ravni, ki je usklajena z globalnimi cilji trajnostnega razvoja, kaže na vodilno vlogo v industriji ter odgovornost do uporabnikov in širše družbe.